Kielecki zespół Ankh po latach wraca z nowym materiałem. Album „Z wiatrem” połączy klimat lat 90. z nowoczesnym rockowym brzmieniem.
Ankh zapowiada nową płytę po latach
Legenda polskiego rocka progresywnego i art rocka wraca z premierowym materiałem. Już 15 maja ukaże się najnowszy album kieleckiej grupy Ankh zatytułowany „Z wiatrem”. Fani mieli możliwość zdobyć płytę przed oficjalną premierą podczas koncertu zespołu, który odbył się 9 maja w krakowskim klubie Gwarek.
Nowe wydawnictwo ma być symboliczną podróżą przez ponad trzy dekady działalności grupy. Muzycy wracają do swoich korzeni, ale jednocześnie pokazują, jak zmieniła się ich twórczość oraz sposób postrzegania świata.
Powrót do brzmień lat 90.
Pierwsza część albumu wyraźnie nawiązuje do stylistyki, z której Ankh zasłynął w połowie lat 90. W tamtym okresie zespół uchodził za jedno z największych objawień polskiej sceny rockowej. Charakterystyczne połączenie gitarowego grania z rozbudowanymi partiami skrzypiec sprawiło, że grupa zdobyła wierne grono słuchaczy i uznanie krytyków.
Na nowej płycie znalazły się kompozycje będące muzycznym dialogiem z wcześniejszą twórczością zespołu. Artyści nie kopiują dawnych rozwiązań, lecz rozwijają motywy znane z pierwszych wydawnictw, nadając im współczesny charakter.
Z czasem album przechodzi w bardziej subtelne i dojrzalsze kompozycje, które mają odzwierciedlać wewnętrzną przemianę muzyków oraz ich wieloletnie doświadczenia sceniczne.
Kultowy zespół z Kielc znów na scenie
Ankh działa od 1991 roku i należy do najbardziej rozpoznawalnych zespołów rocka progresywnego w Polsce. Grupa zdobywała nagrody m.in. podczas festiwali w Jarocinie oraz na dawnym Przystanku Woodstock. Przez lata koncertowała nie tylko w kraju, ale również w Europie, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Brazylii.
Znakiem rozpoznawczym zespołu od początku były skrzypce, które w różnych okresach współtworzyli m.in. Michał Jelonek i Dominik Bieńczycki. Dzięki temu Ankh wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl łączący rock progresywny, elementy muzyki symfonicznej i alternatywnej.
Nowe pokolenie muzyków w składzie
„Z wiatrem” jest również ważnym etapem dla obecnego składu zespołu. Od kilku lat grupę współtworzą młodsi muzycy z Krakowa – skrzypaczka Joanna Chudyba oraz perkusista Jan Rusin. Jak podkreślają członkowie Ankh, ich energia i świeże spojrzenie znacząco wpłynęły na nowe brzmienie formacji.
Obecnie trzon zespołu tworzą Piotr Krzemiński, Krzysztof Szmidt, Michał Pastuszka, Joanna Chudyba i Jan Rusin.
Koncerty promujące album „Z wiatrem”
Premiera nowej płyty będzie początkiem trasy koncertowej promującej wydawnictwo. Kolejne koncerty zaplanowano m.in. we Wrocławiu i Warszawie.
Podczas występów grupa ma prezentować zarówno premierowe utwory z albumu „Z wiatrem”, jak i najbardziej znane kompozycje ze swojego repertuaru, w tym „Kraina Umarłych”, „Brama”, „Wiara” czy „Czekając na Słońce”.